Opera pro Apple Mac OS
Domovská stránka
aktualizace 15.8.2007           
   

Domovská stránka

http://www.opera.com

 
Plná velikost
Dialog Opery 6

Plná velikost
Export záložek Opery 8

Plná velikost
Dialog Vlastnosti záložek 

Stručný popis aplikace

Jde o nejmenší a nejrychlejší prohlížeč Internetu s velmi dobrou podporou webových standardů, použitelný také jako přehrávač prezentací, prohlížeč wapových stránek, komunikátor přes vestavěného klienta IRC, pošty, diskuzí a novinek (RSS). Díky minimálním nárokům na hardwarové vybavení je vhodný také pro starší PC. Od verze 6 používá Opera jako nativní kódování UTF-8 a odpadají tak dřívější problémy se zobrazováním češtiny. K dobru Opery lze připočíst dostupnost pro veškeré významné platformy včetně mobilních komunikátorů, minimální výskyt bezpečnostních chyb během vývoje a také skutečnost, že Opera jako jediný z hlavních prohlížečů Internetu není svázána stupidními americkými exportními restrikcemi. Na operačním systému Mac Opeře konkuruje především zastaralý (avšak stále používaný) MS Internet Explorer a Safari, prohlížeč vyvíjený přímo firmou Apple.

 

Čeština - stažení souborů lokalizace

Pro verze 6.0x czm6x.zip (37 KB, 3. verze z 18.5.2003),
pro verze 7.5x czm75.zip (55 KB, 4. verze z 28.1.2005),
pro verze 8.5x om850_cs.lng (168 KB, oficiální čeština) a oficiální online nápověda,
pro verze 9.x om920_cs.lng a oficiální online nápověda.

 

Čeština - postup instalace

Nejprve zkopírujte stažený soubor LNG do stejné složky, kde se nalézá Vaše instalace Opery (defaultně Applications/Opera.app/Contents/Resources/en.lproj/). Poté je potřeba přidat češtinu jako podporovaný jazyk pro aplikaci Opera přímo v Mac OS X. Opera by po restartu dle nastaveného českého prostředí měla sama používat český lokalizační soubor pro své rozhraní. Nestane-li se tak, vyberte jej ručně z menu Opera/Preferences.../Languages/...

Upozornění: Používáte-li jako výchozí jazyk Vašeho systému jiný nežli český, některé termíny rozhraní Opery (jde o ty "dodávané" operačním systémem) zůstanou nepočeštěné, tedy v původním jazyce OS.

 

Jiné české lokalizace

Pro platformu Mac nejsou jiné *původní* české překlady známy.

 

Známé nedostatky

Během lokalizačních prací bylo zjištěno několik chyb, které byly reportovány výrobci. Více informací najdete na vývojové stránce.

 

Specifická poznámka

Lokalizace pro verze 8+ je oficiální. Předešlé lokalizace jsou neoficiální a nejsou zpětně aktualizovány. Překlady pro verze 6.x i 7.5x (kódované v UTF-8) byly vytvořeny na PC a jsou otestovány na Mac OS X především díky laskavosti Honzy Musila, jemuž patří poděkování za testování překladu a díky výsledkům práce tvůrců vynikajícího emulátoru PearPC.

Poznámka: Opera 6.0 (sestavení 1003) nemá -bohužel- ještě zcela dopracovanou podporu lokalizace, některé položky (cca 5% UI) nejsou lokalizovatelné prostřednictvím LNG souboru. Pro Operu 7+ se lokalizace jen minimálně liší od verze pro Win32 a *nix.

 

Nahlášení chyby v překladu

Objevené chyby, stejně tak jako případné připomínky a dotazy, směřujte na autora překladu.

 

Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 pixelů a používají kódování Windows-1250.
Valid XHTML 1.0!