Portabase
Domovská stránka
aktualizace 28.3.2006           
   

Domovská stránka

http://portabase.sourceforge.net

 
Plná velikost
Nastavení aplikace PortaBase

Plná velikost
Vyhledávání záznamů

Plná velikost
Prohlížeč záznamů 

Stručný popis aplikace

Jde o jednoduchou databázovou aplikaci původně napsanou pro Zaurus a následně portovanou na Linux a MS Windows. Je vyvíjena zdarma, uživatelské rozhraní využívá Qt od firmy Trolltech, zaručující aplikaci jednotný vzhled. Aplikace používá Unicode, různé typy datových sloupců (je možné definovat vlastní seznamy) a je ideální pro menší databáze s řádově několika tisíci záznamy. Nativním formátem je *.POB (XML), importovat data dokáže např. z aplikací MS Office prostřednictvím formátu CSV (hodnoty oddělené čárkami), z MobileDB, exportuje do XML či CSV (včetně uživatelských výběrů). Za hlavní novinky ve verzi 1.9 lze počítat podporu typu pole "obrázek" a používání lokálního nastavení systému. Zatím - bohužel - nejsou podporovány relace, nelze využívat typ pole "hyperlink" či otevírat více databází současně jedinou instancí PortaBase.

 

Čeština - stažení souborů lokalizace

portabase.zip (20 KB, verze 1, určená pro PortaBase verzí 1.7/1.8)
portabase19cz.zip (10 KB, verze 4, určená pro PortaBase verze 1.9)

 

Čeština - postup instalace

Pro verze 1.7/1.8 na Windows: Soubory, získané ze staženého archívu (složku "cs" se soubory portabase.qm a portabase.html a soubor portabase_cs.bat), zkopírujte do stejné složky, kde se nalézá Vaše instalace PortaBase. Aplikaci spouštějte přes soubor "portabase_cs.bat" místo původního "portabase.exe" (v opačném případě aplikace nebude načítat české prostředí). Na ostatních OS nebyla zatím čeština autorem testována, nicméně český lokalizační soubor "portabase.qm" by měl pracovat korektně minimálně též v prostředí Linuxu.
Od verze 1.9 již není ke spuštění lokalizace nezbytný *.bat soubor (neplatí pro zastaralé systémy Win9x, tj. Windows95, Windows98, Windows 98SE a WindowsMe - zde budete muset pro spuštění lokalizované verze PB i nadále používat soubor "portabase_cs.bat" určený původně pro verze 1.7/1.8, který po stažení a rozbalení umístěte do složky se souborem "portabase.exe").

 

Jiné české lokalizace

Alternativní lokalizace nejsou známy.

 

Známé nedostatky

Nelze počeštit text dialogu "O Qt". Lokalizováno je pouze UI aplikace, nikoli text nápovědy (zůstal v AJ).

Nově zavlečená chyba ve verzi 1.9 je způsobena implementací nekomerčního klonu Qt verze 3.2.1 pro rozhraní aplikace. Projevuje se na systémech Windows9x (nikoli NT!), kdy se při použití původního písma, nastaveného instalátorem, zkomolí veškeré znaky s diakritikou (v překladu UI, v záznamech databáze i ve vstupech přes klávesnici při editaci databáze). Chyba byla odstraněna v Qt verze 3.3.1, tato verze však není k dispozici pro bezplatné nekomerční použití (pouze jako komerční produkt za $ 2.490). Jako workaround pro verzi 1.9 lze použít nastavení písma MS ARIAL jako výchozího písma.

 

Specifická poznámka

Tato lokalizace je oficiální a byla vytvořena aplikací Qt Linguist (info).

 

Nahlášení chyby v překladu

Objevené chyby, stejně tak jako případné připomínky a dotazy, směřujte na autora překladu.

 

Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 pixelů a používají kódování Windows-1250.
Valid XHTML 1.0!